Adres: Teşvikiye, Hakkı yeten cad No:1 Fulya Terrace 2 Kat 7 Daire 23, 34394 Şişli/İstanbul
+90 (212) 215 53 83 +90 (549) 749 90 00 +90 (549) 749 90 01
info@migrenameliyat.org
migren botoksu

Migren Botoksu

Botoks veya diğer adıyla Onobotulinum toksin-A içeriği uzun yıllardır tıpta kullanılan ve rüştünü ispat etmiş bir ilaçtır. Etkisini kasları geçici olarak bloke ederek gösterir. Günümüzde tıbbın pek çok alanında tedavi edici amaçlı kullanılmaktadır. Şaşılık, prostat, terleme ve felç yaygın kullanım alanı bulduğu rahatsızlıklardır. Ancak bu ilaç Türkiye’de ilk olarak plastik cerrahların yaptığı yüz estetiği uygulamaları ile tanındı. Toksin bu nedenle popüler estetik uygulamalar ile daha çok anılmaktadır. Hastalarımız migrende yapılan botoks uygulamalarını kesinlikle estetik amaçlı uygulamalar ile karıştırmamalıdır… Bütün dünyada milyonlarca hastada yapılan ilaç-toksin uygulaması sonrası hastaların başağrılarının geçmesi üzerine yapılan blimsel çalışmalar neticesinde Amerika’da bu ilacın baş ağrısını önleyici ve koruyucu amaçlı kullanımına izin verilmiştir.

Migrende tedavi amaçlı botoks uygulaması estetik için yapılan botoks tedavisinden tamamen ayrı bir bilgi ve tecrübe gerektirir. Migren ilaç-toksini çok ince iğneler ile kafadaki belli noktalara ilacın enjekte edilmesi ile uygulanır. İlacın etkisi ilk 3 günde başlar ve 7 günde maksimuma ulaşır. Migren ağrıları bir haftadan sonra yok olmaya başlayacaktır. Eğer triptan türevi önleyici (profilaktik) ilaçlar kullanıyorsanız bunları azaltarak kesmeniz gerekecektir.

Botoks ile migren tedavisi özellikle ayda 2-4 şiddetli atak geçiren ve ayda 15 gün ağrı yaşayan kronik drençli (refrakter) hastalar için “dünya başağrısı tedavi birliği” tarafından tavsiye olunmaktadır. “Dirençli migren” teriminden ilaçlara cevap vermeyen hastalar anlaşılmalıdır. Bunun yanısıra ilaç kullanımının sakıncalı olduğu hastalarada btoksin enjeksiyonu yapılabilir. Her hasta için farklı doz ayarı gerekebilir ve bu durum kontroller esnasında rahatlıkla belirlenebilir.

Botoks ile migren tedavisinin avantajı tedaviye yüksek oranda cevap alınması, dezavantajı bir yıl içinde 3-5 kez tekrar edilmesi ve bunun getirdiği maliyet yüküdür.